Как се определя в кой стадий е рака на гърдата?
Стадирането на злокачествените новообразования в това число и на рака на гърдата най-често се извършва според TNM класификацията.
Последната ревизия на TNM класификацията е издадена през 2016 година и от 2018 година е задължителна за употреба във всички страни по Света. В предишните ревизии на тази класификация беше достатъчно да се знае размерът на тумора (Т), броят на ангажираните с метастази лимфни възли (различните категории на N) и наличието или не на далечни метастази в органи като кости, бял дроб, черен дроб и други (М) за да се определи стадия на тумора. В най-новата ревизия от 2016 та година - 8-мата ревизия на TNM - за да се определи статия на заболяването е необходима доста повече информация, защото в съображение влиза и биологията на тумора.
Важно е също по какъв начин е стадирано заболяването. Ако пред стадия има буквата "c" това значи клинично определяне на стадия, ако пред стадия има буквата "p" това патологично стадиране, тоест това, което определя патолога, гледайки материалите от операцията под микроскоп.
Ако пред стадия има буквите "yp" това означава, че стадия е определен от патолога, на материал от операцията и след провеждане на предоперативна (неоадювантна) лекарствена терапия - химиотерапия, таргетна терапия, ендокринна терапия.
Определяне на Т категорията - размер на тумора
В зависимост от вида на органа - дали е кух ( дебело черво) или паренхимен орган (гърда, черен дроб) размерът на тумора се определя като дълбочина на инфилтрацията в стената на кухия орган или като размер в сантиметри. При рака на гърдата важен е размерът на тумора.
Т0 - ин ситу карциноми
Т1 - тумори с размер до 2 см в най-големия си диаметър
Т2 - тумори с размер от 2 до 5 см в най-големия си диаметър
Т3 - тумори с размер над 5см
T4 - тумори, независимо от размера, инфилтриращи кожата и/или мускулната стена
Определяне на N категорията - брой ангажирани с метастази лимфни възли
Тук вече разликите между патологичното и клиничното стадиране стават по-големи. Клинично N1 e наличието на подвижни метастатични лимфни възли на I или II ниво в аксилата, а патологичното N1 означава наличието на между 1 и 3 метастатични лимфни възли в аксилата; N2 наличието на между 4 и 9 метастатични лимфни възела и, съответно N3 - над 10 метастатични лимфни възела в аксилата.
Определеляне на категорията M - наличието или не на далечени метастази
Тази категория е много важна, защото пациентите, при които са налични далечни метастази, ще приемат лекарства много дълго време и при тях болестта е станала вече хронична. Често за определяне на наличието на далечни метастази е необходимо провеждането на допълнително образно изслледване - скенер с контраст, PET скенер, костна сцинтиграфия.
За определяне на стадия според 8мата ревизия на TNM класификацията е необходимо определяне, дали туморните клетки имат рецептор за естроген (ER), прогестерон (PR), човешки епидермален растежен фактор 2 (HER2) и каква е тяхната диференцираност, тоест до колко приличат на нормалните клетки на гърдата (G, G1 - приличат повече на нормални клетки, G3 - не приличат на нормални клетки). Тези показатели се определят от патолог след извършване на имунохистохимично оцветяване на материал от дебелоиглена биопсия ( във всички случаи, в които може да се изърши).
Комбинацията от тези показатели, заедно с TNM определят стадия на тумора и както може да предположите тук вече нещата стават доста сложни и не могат да се съберат дори в една таблица. Подробно описание на всички комбинации могат да се намерят тук: http://www.breastsurgeonsweb.com/noticias/ajcc-breast-cancer-staging-8-edition.html
Принципът, заложен в последната ревизия на ТNМ е, че по-агресивните туморни субтипове (като някои видове тройно-негативен карцином) могат да са в по-напреднал стадий, дори и при малък размер на тумора, а съответно по-благоприятни варианти, като луминалните хормоно-чувствителни тумори, могат да са в по-ранен стадий, дори и при по-голям размер. Прогнозата на HER2 позитивните карциноми на гърдата рязко се подобри в последните години след въвеждането на таргетната анти-HER2 терапия. Така и вече експресията на HER2 от туморните клетки не поставя пациента винаги в по-висок стадий. Очаквасе, че същото ще се случи и с тройно-негативните карцином, тъй като в последните години навлиза и лечението им с имунотерапия, от което те се влиаят много добре.
Автор - д-р Мариела Василева
Българско дружество за борба с рака на гърдата
МК "Д-р Щерев"