Как да се грижим за зъбите си по време или след лечение на онкологично заболяване 

Част 1

 

Лечението на различните видове онкологични заболявания влияе на цялото тяло и може да има различни неблагоприятни ефекти. Негативни последствия могат да се появят например в устната кухина.
Ако Ви предстои лечение на онкологично заболяване чрез химио или лъчетерапия е желателно да направите консултация със зъболекар преди започване на процедурите. Националният Институт по Онкологични заболявания на САЩ  (NIC)  препоръчва консултация с лекар по дентална медицина поне 4 седмици преди планирано онкологично лечение, за да има достатъчно време устната кухина да  бъде лекувана при нужда , а зъбите и венците подготвени за бъдещите процедури. Желателно е да се почисти добре зъбният камък, а при нужда да се направи пародонтална терапия. Зъбите с грануломи и други възпаления, трябва да се лекуват. Вашият зъболекар ще ви обучи да почиствате зъбите си правилно с подходяща техника, според индивидуалните ви затруднения и специфика. След това трябва да се направи проследяване и оценка на нивото на хигиена, да се прецени дали пациентът се справя с почистването или има нужда от допълнителни средства за почистване.

 В хода на онкологичната терапия могат да се усложнят някои вече налични заболявания като възпаления на венците, кариеси и грануломи, които бързо прогресират и тяхното лечение често бива по-радикално или пък трябва да бъде отложено във времето.
 От ключово значение е и стриктната устна хигиена. Наличието на непочистена плака по зъбите създава подходяща среда за развитие на патогенни микроорганизми, които на фона на химио или лъчетерапията могат да се развият бързо и да предизвикат възпаления в устата. Препоръчва се зъбите да се мият с четка със средни по твърдост косми, означени като „Medium , паста за зъби с флуорно съдържание и да не се използват избелващи средства. Вашият лекар по дентална медицина ще ви препоръча най-подходящите за вас допълнителни средства за хигиена – вода за уста, междузъбни четки, конци и др. и ще ви обясни как да ги използвате правилно. В никакъв случай не използвайте водороден пероксид или сода за хляб за почистване на зъбите! Тези съставки могат да възпалят венците и да предизвикат лезии и ерозии по лигавицата и зъбите.

Заболяванията в устната кухина, които могат да се появят по време на химио или лъчетерапия са най-често орален мукозит (възпаление на лигавицата), радиационен кариес или ксеростомия (сухота в устата, поради нарушена функция на слюнчените жлези). При недобра хигиена и отслабен имунитет те могат да прогресират лесно и да предизвикат още по-сериозни проблеми. Ако забележите червени парещи зони по лигавицата или бели плаки, които не минават повече от седмица, трябва да се консултирате със специалист. Сухотата в устата е предпоставка за развитие на кариес и дискомфорт, за това навреме трябва да се обърне внимание на този проблем.
 Адекватна подготовка на устната кухина преди онкологично лечение, спазване на добра хигиена и редовни контролни посещения при зъболекар, могат да намалят усложненията от терапията до минимум. Профилактиката остава ключът към превенцията на заболяванията.

 Д-р Даниела Стоева, специалист по дентална медицина


Източници:
1. American Dental Association. Cancer Therapies and Dental Considerations

2. Chan J, Filippi F, Filippi C. Clinical guidance for maintaining oral hygiene in patients under-going chemotherapy or radiation therapy: a scoping review. Swiss Dent J. 2023 Jun 12;133(6):368-379. Epub 2023 Feb 20. PMID: 36800694.

3. The Oral Management of Oncology Patients Requiring Radiotherapy, Chemotherapy and/or Bone Marrow Transplantation, by N.Kumar, A.Brooke, M.Burke et al, created in association with the British Society for Disability and Oral Health